Zalety dachów zielonych

Zielone krajobrazy wyglądają pięknie i posiadają wiele zalet. Gromadzą one w naturalny sposób wodę, pochłaniają lotne zanieczyszczenia i niemal w ogóle nie nagrzewają się w ekstremalnych temperaturach. Oprócz tego chronią hydroizolację dachu przed obciążającym wpływem czynników zewnętrznych wpływając pozytywnie na ich żywotność w takim samym stopniu jak warstwa żwiru. Dzięki dobrej retencji wód opadowych możliwe jest uzyskanie znacznych obniżek opłat za odprowadzanie wód ściekowych do kanalizacji. Coraz częściej dachy zielone wymagane są przez inwestorów w nowych projektach wyłącznie ze względów estetycznych. Dodatkowe korzyści odnosi się w sposób niezaplanowany.

Oba diagramy pokazują pozytywny wpływ systemów zazielenienia dachów na temperaturę i odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji.

Zatrzymywanie wody

W nocy z dnia 2 na 3 sierpnia w Burgdorfie miały miejsce obfite opady deszczu. W Wyższej Szkole Techniki i Architektury dokonano pomiarów odpływu wody z dachu zielonego porównując go z dachem żwirowym. W dachu zielonym została trwale pochłonięta ponad połowa ilości wody deszczowej. Nadmiar odprowadzany był w bardzo wolnym tempie. Dach żwirowy natomiast ma nieznaczny wpływ na tempo i ilość odprowadzanej wody. Deszcz odprowadzany jest w szybkim tempie i w dużych ilościach prosto do kanalizacji. Fakty te przemawiają zdecydowanie na korzyść dachu zielonego.

Rożnice temperatur

W słoneczny letni dzień w sierpniu 1997 możliwe do zaobserwowania były bardzo duże różnice temperatur. W takie upalne dni temperatura powierzchni substratu w dachu zielonym jest dużo niższa w porównaniu z powierzchnią żwiru. Dach zielony nagrzewa się wolniej i dużo słabiej. Dzięki temu dachy zielone zapewniają pewniejszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym i ekstremalnymi różnicami temperatur. Ma to bardzo korzystny wpływ na warunki panujące wewnątrz pomieszczenia pod dachem i przyczynia się do wydłużenia trwałości hydroizolacji.  

Zalety w skrócie:

Systemy zazielenienia dachów podnoszą wartość budynków w następujący sposób:

  • zatrzymują i opóźniają odpływ wody deszczowej do kanalizacji

  • umożliwiają uzyskanie obniżki opłat za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji

  • polepszają ochronę termiczną i akustyczną przegrody

  • chronią termoizolację przed ekstremalnymi różnicami temperatur, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi i przedłużają przez to żywotność dachu

  • polepszają mikroklimat przez pochłanianie lotnych zanieczyszczeń, wyrównywanie różnic temperaturowych oraz regulację wilgotności powietrza

  • stwarzają cenną przestrzeń zastępczą dla życia roślin i zwierząt

  • posiadają estetyczny wygląd

  • wpływają korzystnie na walory użytkowe dachów